Lpg’li Araçlar Kapalı Otoparklara Ne Zaman Girebilecek?

Trafiğe kayıtlı her 3 otomobilden 1’nin lpg’li olduğu Türkiye’de halen daha kapalı otoparklara lpg’li araçların alınmaması çözülmeyi bekleyen sorunların başında yer alıyor.

Mayıs 2019 itibariyle açıklanan verilerde trafiğe kayıtlı “12 milyon 482 bin 475 adet otomobilin %37,7‘si LPG, %37,3’ü dizel, %24,6’sı benzin yakıtlı olup, %0,1’i elektrikli veya hibrittir. Yakıt türü bilinmeyen(2) otomobillerin oranı ise %0,3’tür.” Veriler için tıklayınız.

Yukarıda yazdığımız veriler ışığında 3 te 1’den daha fazla lpg li aracın olduğu ülkemizde, kapalı otoparklara giriş yasağı 17.08.2000 tarihli Resmi Gazete de yayınlanan yönetmelik ile başladı. Yaklaşık 20 yıl kadar bir süredir kapalı otoparklara girişine izin verilmeyen lpg’li araçlara Avrupa’nın bir çok ülkesinde var olan serbestlik, Enerji Bakanlığı ve Çevre,Şehircilik Bakanlığından gelen açıklamalar ile bu yasağın kalkmasına yönelik düzenlemelerin başladığı belirtildi.

Otogaz dönüşüm sistemlerin de ki her geçen zamanda güvenlik bakımından çok büyük yeniliklerin olması ve üniversitelerin dizel ve benzinli araçlara göre lpg’li araçların güvenlik açısından çok daha düşük seviyede olduklarını belirtmelerine rağmen, var olan yönetmelikler neticesinde günümüz de halen daha otogazlı araçlar kapalı otoparklara alınmamaktadır.

Lpg dönüşüm sistemleri üreticileri tarafından yapılan açıklamalar da, sorunun otogaz dönüşüm kitlerinin güvenlik zaafiyeti değil, avm otoparklarının sahip olması gereken havalandırma tesisatı ve sensör cihazlarının olmamasından kaynaklandığını söylediler.

Milyonlarca araç kullanıcısının beklediği kapalı otoparklara girişin ne zaman kalkacağı sorusu için bakanlıkların çalışmalarını bitmesi beklenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir