Otogaz Kullanımında Yanlış Bilinenler

Otogaz kullanımı ülkemizde çok uzun yıllardır var olan bir sistem ama günümüzde bile kulaktan dolma bilgiler ile insanların otogaz hakkında yanlış inanışları var.Bu yazımız da otogaz kullanımında yanlış olarak bilinenlerin doğrularını anlatmaya çalışacağız.

# Otogazlı araçta performans düşer

En çok dilden dile dolaşan hurafelerden biri de otogaz kullanan araçların performanslarında düşüş olacağıdır. Otogaz kullanımında; aracınızın özelliklerine uygun doğru ürün, eğitimli kişilerce yapılmış doğru montaj, yol testi ve afr ayarı ile, aracınız aynı benzinli zamanlarında ki gibi bir performans sergileyecektir. Bu nedenle yanlış olarak bilineni, otogaz kullanımında performans düşmez olarak değiştirelim.

# Otogaz motorun ömrünü kısaltır

Yine yanlış bilinen durumlardan biride otogazın aracın motor ömrünü kısalttığıdır. Aslına bakarsanız otogaz sistemleri, motor yağının ömrünü uzattığından, bu sebeple de motor ömrünü uzattığını söyleyebiliriz. Uzun yıllardır otogaz kullanan araçların motorları açıldığında, motor da otogaz kaynaklı herhangi bir zararın olmadığı görülmüştür. Dolayısıyla otogazın motor ömrünü kısaltır ifadesi yanlıştır.

# Otogaz güvensiz bir yakıt sistemidir

Otogaz kullanımı tamamen teknik olarak güvenli sınıfta yer alan bir yakıt sistemidir. Ülkemiz de çok uzun yıllardır kullanılan otogaz sistemleri, herhangi bir sorun teşkil etmeden kullanılmaktadır. Özellikle lpg tanklarının güvenliği konusunda kafasında soru işareti olanlar için, lpg tankları, standartlarca belirlenen çelik malzemeden ve maksimum çalışma basıncına bir çok kez dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ek olarak çarpmalara dayanıklı şekilde üretilen lpg tankları, şiddetli çarpışmalardan yerinden fırlamayacak şekilde montajlanırlar.

# Otogaz montajı aracın orijinal yapısına zarar verir

Yine yanlış bilinenlerin başında yer alan bu ifadenin doğrusu ise, otogaz montajı sırasında aracınıza zarar verilmez, orjinal parçaların yerleri değiştirilmez, ve araç muayenesinden sıkıntı olmadan geçecek olmasıdır.

# Otogaz takılı aracın değeri düşer

Bazen, insanların akıllarına böyle sorular nereden geliyor, nasıl geliyor sorusu beliriyor, yine yanlış bilinen bilgilerden birisi de otogaz takılı aracın değer kaybedeceğidir, bunun tam tersini lpgli araçlarında satışının ne kadar kolay olduğu, yakıt fiyatlarının yüksek olması sebebiyle otogazlı araçların daha cazip olduğu gerçeğidir. Sonuç olarak otogaz takılı araçların değeri düşmez, üstelik otogaz sistemi belirli bir ücret tutacağı için ekstra değer kazanır.

Otogazlı araçlar için duymadığımız kim bilir ne tür söylentiler vardır, bizler en çok konuşulanları listelemeye çalıştık, eğer sormak istediğiniz sorular olursa, bizlere bu yazının altından yorum olarak iletmenizi istiyoruz.

Yönel Otomotiv olarak otogaz hakkında bir sonra ki yazımızla görüşmek dileğiyle.

Otogaz Kullanımında Yanlış Bilinenler” için 4 yorum

  1. Soylediklerinizin doğruluğuna katılıyorum.2019megan sedan4 joy aracım için hangi gaz kitini tavsiye edersiniz.Ayrica 17 kasım 2020 itibari ile tahmini fiyat cevirisini?Teşekkürler.

  2. Doğru ürünün doğru montajıyla çok güzel verim alınırmış bununla alakalı söylemek istediğiniz bişey varmı ustalarımız ne kadar profesyonel

  3. Ağızdan ağiza herkrs diyor ki otogaz arabalarda hasar birakiyor benim de aracim lpgli ama yağ azaltiyoretek sorunum o dur onun dişinda her hangi bi sıkıntı si yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir