Soru – Cevap

Otogaz Lpg Dönüşüm Sistemleri İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1.Otogaz Lpg aracımın motoruna zarar verir mi?

C.Lpg’li araçlarda lpg silindirlere gaz halinde gönderilir ve benzine göre çok daha temiz bir yakıttır. Kimyasal özellikleri bakımından daha iyi bir yanma sağladığı için yanma odası, subaplar ve bujiler temiz kalır. Motor yağının ömrü uzar ve kurum oluşmaz.Benzinli araçlara göre daha az vuruntuya neden olur ve daha sessiz çalışır.

Kullandığımız sistemlerin üreticileri tarafından bir çok üniversiteye otogaz kullanımının motor üzerinde ki etkileri kapsamında testler yaptırılmış ve zarar vermediği belirlenmiştir.

2.Lpg dönüşümü sonrasında benzine göre ne kadar tasarruf ederim?

C.Aracınıza uygun ve doğru şekilde takılmış bir otogaz dönüşüm sistemi sonrasın da %35 – %45 oranında mali açıdan tasarruf sağlamanız mümkündür. Tabi ki bu oranların ülkemiz de ki akaryakıt ve otogaz fiyatları ile doğrudan bir ilgisi olduğu açıktır.

3.Otogaz tankı ne kadar sürede bir değiştirilmelidir?

C.Otogaz tankları, aracınız da güvenli ve emniyetli bir şekilde kullanılabilmeleri için TSE ECE R67 ve TS 12095-1 EN 12805 standartlarına göre imal edilmekte ve imal tarihi itibariyle kullanım ömürleri 10 yıldır, 10 yıl sonunda mutlaka değiştirilmelidir.

4.Otogaz dönüşümü yapılmış araçların bakımı ne sıklıkta yapılmalıdır?

C. Otogaz dönüşümü yapılmış araçların her 10.000 km’de bir periyodik bakımları yapılmalıdır.Yine ayrıca her 6 aylık süreçte yaz ve kış bakımları yapılmalıdır.Otogazlı araçlarda dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta, çift yakıt sistemine sahip oldukları için, benzin ile ilgili sistemleri çalışır durumda kalmaları için zaman zaman benzinli olarak araç kullanılmalıdır.Periyodik bakımlar da da elektrik tesisat kontrolü, filtre temizliği, selenoid valf kontrolü, ana hortum ve bağlantı kontrolleri yapılmalıdır.

5.Otogaz dönüşümü sonrasında aracımda performans kaybı olur mu?

C. Lpg’li araçlarda performans kaybı gözlemlenmesi maksimum %5 civarında olmaktadır ve bu da yakıtın fiziksel özelliklerinden kaynaklamaktadır. Bu farkettirmeyecek kadar düşük oran kullanılan otogaz dönüşüm kitiyle de alakalı olmakla birlikte, ayarların düzgün olması ve kullanılan yakıtın standartlara uygun olmasıyla da alakalıdır.

Otogaz lpg dönüşüm sistemleri ile ilgili sıkça sorulan sorular sayfamız sürekli güncellenecektir.Sormak istediğiniz soruyu yorum olarak bizlere iletmenizi rica ederiz.